Trenutno imamo zasad na površini od 2 hektara. Stariji zasad od 5.500 sadnica prostire se na površini od 1,25 hektara i podignut je 2019. godine, dok je mlađi zasad od 3.500 sadnica podignut 2021. godine.
Podizanje zasada je obavljeno prema najmodernijim svetskim standardima, a gajenje borovnica, zaštita i održavanje zasada zasnivaju se na najsavremenijoj tehnologiji. Sve aktivnosti se odvijaju pod nadzorom renomiranih stručnjaka, a posebna pažnja se posvećuje sigurnosti hrane i zaštiti životne sredine. Naš konačni proizvod je zdravo voće najvišeg kvaliteta.
U gajenju i održavanju zasada aktivno učestvuju svi članovi domaćinstva, sa posebnom pažnjom usmerenom prema zahtevima kvaliteta.
Posedujemo Global Gap sertifikat broj GGN 4063061406897.
Kontejnerske sadnice u saksijama od 1,5-2 l supstrata se sade na pripremljeno zemljište ili u velike saksije/vreće sa profesionalnim supstratom, tako da se vrat korena ne potopi u zemlju već da bude na površini. Sadnice pre sadnje potopiti u rastvor prihrane za ukorenjavanje 0,1% HUMISTART i sredstva za zaštitu 0,1% (Trifender ili Tifi) u trajanju od 1-2 minuta. Tokom godine u više navrata ubacivati mikorizne gljive koje su neophodne za usvajanje hrane obzirom da borovnica nema sitne žile sa kojima usvaja hranu već to za nju čine pozitivni mikroorganizmi.
Najbolje je blago kiselo (PH 4,5), rastresito zemljište, nađubreno zgorelim stajnjakom (40 t/ha) i mineralnim đubrivom sa više kalijuma (500 kg/ha – 8:16:24) u trakama širine 1 m kuda će biti redovi, a ne po celoj površini. Po celoj površini parcele pre freziranja ubaciti kiselog treseta, neki od zemljišnih insekticida (Galition 20 kg/ha ili Radar Versus 30 kg/ha). U pripremljene brazde ili rupe dubine 25-30 cm prvo staviti kiselog treseta (2-3 kg/sadnici) a zatim sloj zemlje smešan sa mineralnim đubrivom (50-100 gr po sadnici). U rupe ili brazdu koje su pripremljene za sadnju obavezno dodati (ubaciti) istog zemljišnog insekticida i smešati ga sa zemljom koja se stavlja oko sadnice. Svake godine dodati čamove piljevine u sloju do 5 cm koji će dati dodatnu organsku materiju za biljku. Ako se radi proizvodnja u saksijama/vrećama tada se koristi profesionalni supstrat za sadnju.
Navodnjavanje treba obezbediti kroz sistem kap po kap koji se koristi i za prihranjivanje vodotopivim đubrivima, a u slučaju velikih suša preporuka je da se obezbedi i sistem orošivača (rasprskivača za zalivanje) koji će se koristiti isključivo preko noći kada se biljke ohlade. Rasprskivačima će se obezbediti ravnomerno navodnjavanje cele površine zemljišta jer kupina ima veoma jak i veliki korenov sistem. Primena sistema za navodnjavanje je neophodna jer se radi o sorti koja obilno plodonosi. Redovnu prihranu sa povećanim sadržajem kalijuma i kalcijuma, umerenim azotom treba primenjivati od početka zrenja plodova do kraja branja, a od početka septembra u nekoliko navrata koriste se Kalijum sulfatna đubriva radi postizanja višeg procenta suve materije u stablu. Na taj način biljke će obilnije plodonositi i biti pripremljena za zimu i neće dolaziti do izmrzavanja izdanaka.
Of all the super healthy greens, kale is king. It is definitely one of the healthiest and most nutritious plant foods in existence.
Kale is loaded with all sorts of beneficial compounds, some of which have powerful medicinal properties. Kale contains very little fat, but a large portion of the fat in it is an omega-3 fatty acid called alpha linolenic-acid.
The courgette is a variety of cucurbit, which means it’s from the same family as cucumber, squash and melon. It’s one of the most popular vegetables in the squash family, being extremely versatile, tender and easy to cook. It’s best not to boil them, as they become mushy and lose their flavour.
Instead lightly fry in butter or oil and a small amount of water. You can also roast them until tender and lightly golden to intensify their favour, or marinate and BBQ or griddle until charred and soft.
Broccoli is a green vegetable that vaguely resembles a miniature tree. It belongs to the plant species known as Brassica oleracea. It’s closely related to cabbage, Brussels sprouts, kale and cauliflower — all edible plants collectively referred to as cruciferous vegetables.
One of broccoli’s biggest advantages is its nutrient content. It’s loaded with a wide array of vitamins, minerals, fiber and other bioactive compounds.